Leczenie trądziku różowatego
Trądzik różowaty występuje głownie u kobiet po ukończeniu 40 roku życia. Na skórze twarzy jest obecne zaczerwienienie, często mylone z reakcjami alergicznymi na kosmetyki. W obrębie zmian rumieniowych widoczne są liczne popękane naczynka krwionośne.
Gdzie najczęściej pojawiają się objawy trądziku różowatego? Zmiany chorobowe występują głównie na skórze nosa, policzków, czoła i na podbródku. W początkowym etapie choroby obecne są tylko zmiany rumieniowe, w bardziej zaawansowanych stadiach pojawiają się krostki i grudki. Już przed 30. rokiem życia można rozpoznać pierwsze objawy zwiastujące trądzik różowaty. Jednym z takich symptomów jest czerwienienie się skory policzków np. podczas zmian temperatury otoczenia. W pełni wyrażone objawy kliniczne obserwuje się miedzy 40 a 50 rokiem życia. Towarzyszyć im może zapalenie powiek lub spojówek.
Przyczyny trądziku różowatego
Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca poznane. Nadpobudliwość układu nerwowego, wraz z czynnikami takimi jak zaburzenia hormonalne czy choroby przewodu pokarmowego stanowią najczęstsze przyczyny powstawania tego schorzenia. Objawy chorobowe sa bardziej nasilone poprzez opalanie skory, korzystanie z sauny czy picie alkoholu.
Odmiany trądziku różowatego
Wyróżnia się kilka odmian trądziku różowatego. Postać oczna tego schorzenia występuję u co trzeciej osoby chorującej. Chorzy mają wrażenie, że pod oczami mają piasek, co czasami przekłada się na problemy z widzeniem. Jest to odmiana najtrudniejsza do wyleczenia.
Rhinophyma to z kolei odmiana objawiająca się przerosła, lśniącą skórą nosa wraz z ogniskami guzowatymi. Z poszerzonych porów wydobywa się duża ilość treści łojowej. Występuje głównie u mężczyzn. Najrzadsza jest postać ziarninikowa, czyli lipoid prosówkowy twarzy. Objawia się zaczerwienieniem i dużą ilością guzków w kolorze czerwonobrązowym w okolicach ust i powiek.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Jak w przypadku każdej choroby dermatologicznej – niezwłocznie po zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów. Aby zapobiec rozsianym zmianom chorobowym należy reagować na każde nieustępujące zaczerwienienie twarzy.