Zapalenie mieszków włosowych jest dość powszechną dolegliwością, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Objawia się zazwyczaj zaczerwienieniami i wypryskami, ale jest to przede wszystkim uciążliwy problem, którego bardzo trudno się pozbyć. Co istotne, są to zmiany, których nie należy lekceważyć, gdyż nieleczone mogą doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych i rozwoju wielu groźnych chorób skóry, jak chociażby czyraka, czy figówki.
Czyrak objawia się jako bolące guzki, a powstały stan zapalny atakuje głębsze warstwy skóry oraz tkankę okołomieszkową. Natomiast figówka to przewlekłe ropne zapalenie mieszków włosowych, głównie na wardze górnej i brodzie, które może doprowadzić do bólu i świądu.
Poszukujesz dobrych zabiegów na zapalenie mieszków włosowych? Umów bezpłatną konsultację w Clinica Cosmetologica dr Igor Michajłowski – a kosmetolog dobierze odpowiednie zabiegi dla Ciebie.
Zadzwoń ☎ +48 791 604 604 lub dowiedz się więcej na https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/zapalenie-mieszkow-wlosowych/
Czym są mieszki włosowe?
Chcąc w pełni zrozumieć, czym jest zapalenie mieszka włosowego, warto najpierw poznać definicję mieszka włosowego. Mieszki włosowe są to wąskie kanaliki w skórze, z których wyrastają włosy. Do mieszków włosowych uchodzą kanały łojowe produkujące łój, a jego zadaniem jest wydostanie się na powierzchnię skóry i utworzenie tzw. płaszcza lipidowego, który ma ją chronić przed podrażnieniami. W sytuacji gdy dochodzi do uszkodzenia ujścia mieszka włosowego, w wyniku kontaktu z drażniącymi kosmetykami lub przez mikrourazy mechaniczne, do mieszków włosowych przedostają się drobnoustroje i tam się namnażają. Organizm zaczyna się wówczas bronić, co zapoczątkowuje stan zapalny. Wbrew pozorom są to dość powszechne dolegliwości skórne, a najczęściej spotyka się zapalenie mieszków włosowych po depilacji oraz zapalenie mieszków włosowych po goleniu.
Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny
Zapalenie mieszków włosowych pod względem rozpoznania podzielić można na infekcyjne i nieinfekcyjne. Pierwszej grupie towarzyszą zazwyczaj zakażenia bakteryjne, wśród których wyróżnia się paciorkowca ropnego oraz gronkowca złocistego, bytujące czasowo na skórze i w błonach śluzowych, by w momencie upośledzenia układu odpornościowego zaatakować organizm. Do infekcyjnego zapalenia mieszków włosowych dojść może również po kontakcie z pałeczką ropy błękitnej, przy czym do zakażenia dochodzi w zanieczyszczonej wodzie np. na basenie czy w jacuzzi.
Ponadto do infekcyjnego zapalenia mieszków włosowych dochodzi z powodów takich, jak:
- dermotofity – czyli grzyby wywołujących grzybice skóry i jej przydatków, np. włosy, co za tym idzie dermotofity w przeważającej większości wywołują zapalenie mieszków włosowych na głowie,
- bielniki – drożdżaki,
- wirusy (np. opryszczki),
- pasożyty (nużeniec).
Warto mieć na uwadze, że do infekcyjnego zapalenia mieszka włosowego dochodzi również podczas depilacji i golenia. Liczba pojawiających się wówczas krostek zwiększa się po każdym tego typu zabiegu, a dzieje się tak dlatego, że zakażenie przenoszone jest z jednego mieszka włosowego na kolejny. Poza tym do zakażenia może dojść również w miejscach silnie narażonych na częste pocieranie (kark i plecy), np. przez ubranie. Nie bez znaczenia są również rodzaje stosowanych kosmetyków i preparatów do higieny, ponieważ te zawierające w swoim składzie sztuczne barwniki i substancji zapachowych mogą przesuszać skórę, przez co staje się ona bardziej podatna na wszelkie infekcje.
Z kolei nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosów często rozpatruje się w kontekście zmian o podłożu trądzikowym, które spowodowane są przyjmowaniem leków. Stosowanie zatem kortykosteroidów i kortykotropiny może w konsekwencji doprowadzić do wykwitów skórnych, na które składają się liczne zapalne krostki. Efektem jest zapalenie mieszków włosowych na twarzy.
Zapalenie mieszków włosowych – objawy
Objawami zapalenia mieszków włosowych są przede wszystkim wykwity skórne i widoczna ropa pod skórą, które zlokalizowane są wokół mieszków włosowych. Najczęściej powstałe wykwity zlewają się i tworzą skupiska niebolesnych grudek i krostek z wyrastającymi z nich włosami, mogące powodować świąd, a nawet ból.
Podobne zmiany pojawiają się na całym ciele, szczególnie często zlokalizowane są na twarzy, owłosionej skórze głowy, pachach, pośladkach i okolicach łonowych. Równie często obserwuje się zapalenie mieszków włosowych na nogach, usytuowane głównie na udach i łydkach.
Zapalenie mieszków włosowych – leczenie domowe
Z podejrzeniem zapalenia mieszków włosowych należy udać się do dermatologa, gdyż zlekceważenie tej dolegliwości może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i uciążliwych chorób skóry. Lekarze specjaliści zazwyczaj rozpoczynają leczenie od stosowania antybiotykoterapii lub zewnętrznych preparatów, jednak zdarza się, że po pewnym czasie dolegliwości wracają zwłaszcza te, będące następstwem zabiegów pielęgnacyjnych, jak golenie czy depilacja.
Mimo wszystko niekiedy pacjenci zanim udadzą się do lekarza sięgają po domowe sposoby radzenia sobie z dokuczliwymi zmianami skórnymi. Najczęściej praktykowane jest przemywanie chorego obszaru wodą utlenioną i aplikacja kremów o właściwości regeneracyjne. Niestety, skuteczność tych metod jest stosunkowo mała, a problem po pewnym czasie i tak powraca. Właśnie wtedy warto udać się do specjalisty i podjąć decyzję o bardziej inwazyjnej, ale z pewnością skuteczniejszej metodzie leczenia.
Zapalenie mieszka włosowego – leczenie laserowe
Do najskuteczniejszych metod walki z zapaleniem mieszków włosowych zalicza się depilację laserową. Co istotne efekty przeprowadzonego zabiegu są długotrwałe, gdyż usuwa się nie sam problem, ale przyczyny powstawania zapalenia, czyli wzrost włosów, dzięki czemu można na jakiś czas zrezygnować z golenia i depilacji. Zabieg laserem wykonuje się na obszarze dotkniętym dolegliwością, co więcej nie niesie ze sobą negatywnych skutków dla zdrowia czy ogólnego stanu skóry, jest więc w pełni bezpieczny. Depilacja laserowa polega na emitowaniu światła za pośrednictwem specjalnej głowicy, na skutek czego dochodzi do uszkodzenia włosa wraz z korzeniem i komórkami macierzystymi. W rezultacie niechciane owłosienie usuwane jest na zawsze.