Skóra jest największym narządem w ciele człowieka, więc nie można lekceważyć dotyczących jej chorób i dolegliwości. Ma złożoną budowę, co sprawia, że leczenie wielu schorzeń jest niezwykle trudne. Dlatego dermatologia kliniczna, zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem chorobom skóry, wprost przekłada się na kondycję całego organizmu. Nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty dermatologa w przypadku jakichkolwiek objawów skórnych.

Dermatologia kliniczna

Choroby skóry to nie tylko nowotwory skóry, które zdarzają się coraz częściej. Inne schorzenia często są jednak lekceważone, co jest fatalnym rozwiązaniem, zważywszy na to, że mogą powodować spadek ogólnej kondycji całego organizmu.

Ich diagnozowaniem, zapobieganiem oraz leczeniem zajmuje się dermatologia kliniczna, do której należy też leczenie przydatków, czyli np. włosów i paznokci.

Skóra jest największym organem ludzkiego organizmu. Niewiele osób wie, że zajmuje ok. 2 metrów kwadratowych. Na tej powierzchni rozmieszczona jest niezliczona ilość receptorów zimna, dotyku, a nawet zmysłu równowagi, pozwalającego na utrzymanie się w pionie.

Skóra stanowi też warstwę ochronną przed szkodliwym promieniowaniem UV, a także ewentualnymi uszkodzeniami fizycznymi i urazami mechanicznymi. Chroni też nas przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych. Mało kto wie, że ma także możliwości zwalczania drobnoustrojów. Należy więc ze szczególną atencją dbać o jej formę, by nie wpływała negatywnie na ogólny stan organizmu. Może to bowiem powodować nie tylko choroby dermatologiczne, ale też inne infekcje oraz dolegliwości. Ich leczeniem oraz profilaktyką zajmuje się dermatologia kliniczna.

Demoskopia

Każdy specjalista dermatolog korzysta z wielu pomocy medycznych, ale najczęściej używanym narzędziem pracy jest dermatoskop. Działa on jak mikroskop, który powiększa obraz powierzchni skóry. Dzięki temu można łatwiej określić charakter zmian skórnych i sprawdzić czy są one np. niegroźnym znamieniem barwnikowym czy groźną dla zdrowia lub nawet życia zmianą, wymagającą natychmiastowego leczenia.