Choroby weneryczne u mężczyzn
Przy podejrzeniu chorób wenerycznych należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa – wenerologa. Lekarz specjalista zdiagnozuje i rozpocznie leczenie niezwłocznie, bo wiele z nich jest groźnych nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Nie można ich więc lekceważyć.
Chorobą weneryczną można zarazić się oczywiście podczas stosunku seksualnego. Często nie ma wielkiego znaczenia fakt czy mężczyzna używał prezerwatywy. Dlatego choroby weneryczne u mężczyzn są bardzo częste, choć – z oczywistych względów – rzadko się o nich mówi. W ostatnim roku u 17 mln mężczyzn z Europy zachodniej stwierdzono chorobę weneryczną, a trzeba pamiętać o tym, że wielu mężczyzn nie zgłasza się do lekarza.
Tymczasem większość infekcji bakteryjnych da się dość łatwo wyleczyć. To m.in. popularna rzeżączka czy chlamydia. Istotny jest również fakt, że wyleczenie gwarantuje brak nawrotów. Leczeniu poddają się też infekcje pasożytnicze, czyli np. świerzb czy rzęsistkowica. Największym problemem są z reguły choroby wywołane przez wirusy.
Objawy chorób wenerycznych u mężczyzn
Najczęściej objawy występują oczywiście na narządach płciowych lub w ich bezpośredniej okolicy. To z reguły stany zapalne, objawiające się zaczerwienieniem, a także owrzodzenia, krosty, pęcherzyki. Podczas oddawania moczu może też pojawić się ból, występują również zmiany konsystencji i zapachu wydzieliny, uczucie bólu i pieczenia.
Najczęściej występujące choroby weneryczne u mężczyzn:
- Chlamydia – choroba bakteryjna. Może się rozwijać, bo na początku nie ma żadnych objawów. Nawet jeśli się one pojawią, są na tyle niecharakterystyczne, że są często lekceważone. Jeśli terapia nie rozpocznie się odpowiednio szybko, może nawet dojść do bezpłodności i uszkodzenia narządów rozrodczych. Do lekarza trzeba się więc zgłosić przy pojawieniu się bólu przy oddawaniu moczu, bólach jąder, podczas stosunku i pojawieniu się wydzieliny z prącia.
- Rzeżączka – choroba bakteryjna. Objawy to pojawienie się obfitej , ropnej wydzieliny z cewki moczowej, która może mieszać się z krwią. Towarzyszy temu ból podczas oddawania moczu oraz kału. Pojawia się także świąd odbytu. W przypadku braku terapii, następstwem może być bezpłodność.
- Opryszczka narządów płciowych – choroba wirusowa. Objawia się wykwitami skórnymi na genitaliach. Czasami towarzyszy im gorączka, świąd, ból i pieczenie zmian skórnych. Mogą też pojawić się pęcherzyki na udach, pośladkach oraz odbycie.
- Kłykciny kończyste – choroba wirusowa, powodowana przez wirusa HPV. Początkowo przebiega bezobjawowo. Nosicielem można być długo i nic o tym nie wiedzieć. Około połowa pacjentów nigdy nie choruje, mimo że jest nosicielem wirusa HPV. Pozostali zmagają się z objawami, które są bardzo intensywne. To zmiany skórne i wykwity na penisie, mosznie i odbycie. Powikłaniem może być nawet nowotwór.
- Świerzb – choroba objawiająca się świądem, przede wszystkim w okolicy pośladków. Objawy są najbardziej dokuczliwe tuż po kąpieli (zwłaszcza w gorącej wodzie) oraz w nocy. Na skórze pojawiają się nadżerki, guzki i grudki.