Ostuda, zwana również melanodermią, to nabyte przebarwienia na skórze, w kolorze szarym lub mleczno-brązowym, pojawiające się w charakterystycznych miejscach, głównie na czole, policzkach, podbródku, nosie, skroniach, górnej wardze i na szyi. Plamy od słońca – właśnie tak nazywana jest ostuda na twarzy, gdyż przebarwienia te nasilają się pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Stąd, osobom narażonym na powstawanie przebarwień na skórze, zaleca się stosowanie przez cały rok kremów z wysokim filtrem ochronnym.
Ostuda – czynniki ryzyka wystąpienia przebarwień
Ostuda najczęściej dotyczy kobiet po trzydziestym roku życia, w tym szczególnie kobiet w ciąży. Ostuda ciążowa związana jest z licznymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w czasie ciąży i powodują nadmierną produkcję melaniny.
Inne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia ostudy to:
- przyjmowanie leków hormonalnych, w tym środków antykoncepcyjnych,
- stosowanie kosmetyków lub leków zawierających środki światło-uczulające,
- zaburzenia pracy tarczycy, nadnerczy lub wątroby,
- zaburzenia miesiączkowania,
- menopauza,
- zapalenie lub guzy jajników,
- predyspozycja genetyczna.
Zabiegi usuwania przebarwień na twarzy
Zwykle przebarwienia na twarzy znikają samoistnie, wraz z wyeliminowaniem czynnika, który je wywołał. Jeśli jednak ostuda nie ustępuje, a domowe sposoby nie pomagają, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy kosmetologa. Ostuda jest bowiem diagnozowana bez żadnych trudności.
Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest wywiad dotyczący przyjmowanych leków lub kosmetyków, dolegliwości zdrowotnych, przebytych chorób. Wykonywane jest także bezbolesne badanie z użyciem lampy Wooda, która pozwala określić charakter i głębokość przebarwień na skórze. Następnie ustalany jest plan kuracji wraz z częstotliwością wizyt i profesjonalnych zabiegów usuwania przebarwień. Metody najbardziej polecane w leczeniu ostudy to wykorzystanie lasera frakcyjnego Harmony, zabiegi Dermamelan / Cosmelan oraz peeling chemiczny.
Ostuda – leczenie laserem Harmony
Leczenie ostudy przy użyciu Harmony umożliwia osiągnięcie bardzo dobrych wyników. Harmony to laser frakcyjny, aplikowany bezpośrednio w głąb skóry. Powoduje on powstawanie mikrouszkodzeń, które szybko się goją, pobudzając przy tym produkcję włókien kolagenowych regenerujących skórę. Dochodzi wówczas do tworzenia się nowej struktury komórek i zauważalnej poprawy stanu skóry. Już po pierwszym zabiegu ostuda rozjaśnia się i następuje widoczne wyrównanie struktury i kolorytu skóry. Dodatkowo, procedura ta jest całkowicie bezpieczna i nie wymaga żadnego znieczulenia. Aby ostuda uległa znacznej redukcji, zaleca się wykonanie od 3 do 4 zabiegów.
Przebarwienia na skórze – zabiegi Dermamelan/Cosmelan
Przebarwienia na skórze z dobrym rezultatem zwalcza również terapia depigmentacyjna Dermamelan i Cosmelan. Oba przebiegają w dwóch etapach. Pierwszy etap odbywa się w gabinecie i obejmuje nałożenie na skórę preparatu przez osobę prowadzącą zabieg, drugi zaś to udanie się pacjenta do domu oraz zmycie maski po paru godzinach. W następnej kolejności pacjent aplikuje przez okres od 2 do 3 miesięcy specjalny krem dla uzyskania pełnego efektu. Stan skóry zaczyna ulegać widocznej poprawie już po kilku dniach od rozpoczęcia terapii. Ostuda wyraźnie się rozjaśnia. W zdecydowanej większości przypadków intensywność zabarwienia jest redukowana o ponad 90%.
Ostuda na twarzy – zastosowanie peelingu chemicznego
Ostuda na twarzy ulega znacznej redukcji przy zastosowaniu peelingu chemicznego na bazie różnego rodzaju kwasów – w tym kwasu migdałowego, pirogronowego, salicylowego, czy też glikolowego. Preparaty i ich moc dobierane są w zależności od rodzaju i stopnia wrażliwości cery. Podczas peelingu chemicznego, w kontrolowany sposób uszkadzana jest powierzchnia skóry. Prowadzi to do do złuszczania naskórka, odsłonięcia nowej warstwy skóry i znacznego zmniejszenia ostudy. Zabieg ten, wykonywany przez kosmetologa, jest całkowicie bezpieczny. Niekiedy pacjenci odczuwają delikatne mrowienie lub pieczenie.