Leczenie liszaja twardzinowego
Liszaj twardzinowy jest schorzeniem dotyczącym zarówno mężczyzn jak i kobiet. Do tej pory nie do końca poznano, w jaki sposób choroba może się rozprzestrzeniać. Istnieją hipotezy, że dermoza ta może się przenosić droga stosunków płciowych jednak wciąż nie ma wystarczających dowodów na potwierdzenie tych danych.
Objawy liszaja twardzi nowego to białe odbarwienia na skórze i błonach śluzowych, które mogą być z czasem stwardniale. Objawy występują w okolicy odbytu i narządów płciowych, rzadziej zmiany chorobowe mogą się pojawiać na tułowiu, barkach, ramionach i szyi. Najczęściej chorują kobiety, jednak problem może dotyczyć także mężczyzn i chłopców. U płci męskiej nieleczony liszaj twardzi nowy prowadzi do stulejki.
Przyczyny liszaja twardzi nowego
Przyczyny liszaja twardzi nowego są nie do końca poznane. Według niektórych badaczy w powstawaniu choroby biorą udział pewne czynniki genetyczne. Zmiany chorobowe są bardziej nasilone u osób z przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca, bielactwo i inne choroby autoimmunologiczne oraz zaburzenia hormonalne. Zakażenie krętkami, atypowymi mikrobakteriami lub wirusem brodawczaka ludzkiego to częste czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się liszaja twardzi nowego.
Objawy liszaja twardzi nowego
Objawy liszaja twardzi nowego różnią się u kobiet i mężczyzn. Pierwsze objawy chorobowe u mężczyzn pojawiają się na napletku, żołędzi, cewce moczowej lub na mosznie. Początkowo maja postać drobnych białawych plamek, które mogą się zlewać w większe ogniska chorobowe. Zmianom skórnym towarzyszy ból i świąd. U kobiet wykwity mogą występować na łechtaczce, wzgórku łonowym i wargach sromowych. Objawy mogą też objąć tułów i jamę ustną.
Liszaj twardzi nowy u kobiet
Liszaj twardzi nowy u kobiet występuje 10 razy częściej, niż u mężczyzn. Najwięcej zachorowań notuje się u kobiet w okresie menopauzalnym, jednak zdarzają się pacjentki znacznie młodsze. Zmiany chorobowe sa dość rozlegle powodując bolesność podczas stosunków seksualnych. Bole tej okolicy mogą się również pojawić podczas oddawania moczu i kału. Drażnione mechanicznie zmiany chorobowe mogą przekształcić się w blizny. Liszaj twardzinowy zwiększa wrażliwość na bakteryjne i grzybicze nadkażenia skóry.
Liszaj twardzinowy u mężczyzn
Liszaj twardzinowy występuje rzadziej u mężczyzn. Jednak objawy chorobowe są znacznie bardziej nasilone– perłowe grudki na zmarszczonej skórze, mające skłonność do bliznowacenia pojawiają się głównie na narządach płciowych i w okolicy odbytu. Najbardziej niepokojącym stadium są krwawiące pęcherze, a ostatecznie objawy guza nowotworowego. Duże znaczenie ma jak najszybsza diagnostyka i leczenie zmian skórnych. Nie leczone ogniska spowodują progresje zmian chorobowych które trzeba będzie leczyć wyłącznie chirurgicznie – obrzezanie, przeszczepy skóry czy błony śluzowej.