Piegi są małymi brązowymi plamami na skórze, zwykle wielkości końcówki igły lub gwoździa. Są widoczne na skórze twarzy, i ramionach, głównie z powodu nadmiernej ekspozycji na słońce. Dzięki temu są bardziej powszechne wśród osób o jasnej karnacji, która jest wrażliwa na uszkodzenia spowodowane przez słońce.
Co powoduje piegi?
Zwiększenie produkcji melaniny w niektórych komórkach skóry powoduje, że stają się one ciemniejsze. Pojawiają się, jako ciemne plamy na powierzchni skóry, całkowicie kontrastujące z kolorem reszty skóry. Jest to bardzo sprzeczne z powszechnym przekonaniem, że jest to spowodowane wzrostem melanocytów (komórek produkujących melaninę) w skórze.
Po ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe zarówno ze światła naturalnego, jak i opalającego, melanocyty zwiększają produkcję melaniny, a skóra staje się ciemniejsza i opalona i mogą tworzyć się plamy na twarzy od słońca. Ta produkcja i osadzanie zapewniają dodatkową ochronę przed promieniami słonecznymi. Ekspozycja poza ten limit kończy się tworzeniem piegów. Największy problem estetyczny powodują piegi na twarzy, ale obecnie można je skutecznie usuwać.
Jeśli poszukujecie Państwo zabiegów na usuwanie piegów i plam z twarzy – polecam darmowe konsultacje w Clinica Cosmetologica Gdańsk – więcej: https://clinicacosmetologica.pl/artykuly/piegi/
Uważa się, że tworzenie piegów ma silny związek między dziedzicznością a ekspozycją na słońce. Zaobserwowano, że osoby o jaśniejszych odcieniach skóry, blond lub rude włosy i jasne kolory oczu są bardziej podatne genetycznie na piegi niż reszta. Ale jednocześnie dwie osoby o tym samym nasłonecznieniu niekoniecznie muszą mieć tę samą wielkość piegów, które rozwijają się na skórze. Dowodzi to, że dziedziczność odgrywa kluczową rolę w rozwoju piegów na twarzy lub jakiejkolwiek innej części ciała. Osoby zastanawiające się jak usunąć piegi, mają do dyspozycji specjalistyczne zabiegi w salonie kosmetologiczny, dzięki którym raz na zawsze pozbędą się tego problemu. Przebarwienia na twarzy mogą przybierać różne formy. Od znamion, z którymi się ludzie się rodzą, do warunków, w których mogą rozwijać w późniejszym życiu. Pigmentacja skóry zależy od wielu czynników i może oznaczać wiele różnych rzeczy dla zdrowia.
Jak się pozbyć piegów?
Borykając się z takimi zmianami skórnymi jak piegi, można skorzystać z konsultacji kosmetologicznej, podczas której specjalista zaproponuje najlepsze dla danej osoby sposoby na usuwanie piegów.
Zabiegi na piegi na twarzy i plamy na twarzy od słońca:
- laser Palomar Emerge,
- GeneO+ (OxyGeneo, Ultrasound & TriPollar RF),
- Dermapen 3 / Mezopen
- Peelingi.
Laser Palomar Emerge napędza tysiące pojedynczych kolumn światła (o szerokości włosa) głęboko w naskórek i w dół w warstwę skóry właściwej, pozostawiając otaczającą tkankę niewrażliwą, zdrową i zdolną do stymulowania kolagenu – podstawowych elementów budulcowych lub wsparcie strukturalne skóry. Rozważając wybielanie piegów, laser wydaje się być korzystnym rozwiązaniem dającym doskonale efekty lecznicze.
Mikroskopowe obszary leczonej skóry są usuwane powoli przez wiele tygodni, ponieważ są zastępowane przez zdrową nową tkankę. Naturalny proces uzdrawiający organizmu odbudowuje następnie leczoną tkankę zdrową tkanką zawierającą nowy kolagen i elastynę, które stanowią budulec młodzieńczo wyglądającej skóry. Dzięki zastosowaniu lasera Palomar Emerge znikną zarówno piegi na twarzy jak i plamki na twarzy, dlatego zabieg taki jest rozpatrywany do użycia w pierwszej kolejności.
Usuwanie przebarwień na twarzy
Przebarwienia na twarzy mogą być kłopotliwym problemem kosmetycznym, chociaż można ukryć przebarwienia skóry na innych częściach ciała, to nie jest możliwe w tym przypadku. Jest wiele rzeczy, które mogą powodować przebarwienia skóry na twarzy, jeśli obawy powodują niepotrzebny niepokój umysłowy, zdecydowanie należy odwiedzić kosmetologa, aby zastosował najskuteczniejszy zabieg na usuwanie przebarwień na twarzy.
Przyczyny, które powodują plamy na twarzy
Melanoderma to stan skóry, który powoduje brązowe plamy, najczęściej na twarzy. Czasami usuwają się samoistnie, ale istnieje szereg możliwości leczenia, w tym peelingi chemiczne, oraz wymienione wyżej zabiegi kosmetologiczne. Pigment w skórze tworzy substancja zwana melaniną. Melanina jest złożonym polimerem pochodzącym z aminokwasów tyrozyny znajdujących się w komórkach melanocytów. Komórki melanocytów są wyspecjalizowanymi komórkami, które są rozmieszczone w górnej warstwie skóry (naskórka). Po wyprodukowaniu melaniny rozprzestrzenia się ona na inne pobliskie komórki skóry, dając jednolity kolor skóry. Czasami komórki melanocytów mogą gromadzić się w grupach lub gniazdach, tworząc piegi, plamki na twarzy, plamy starcze i inne przebarwienia skóry. Dla większości ludzi melanina jest czymś branym za pewnik, ale w niektórych przypadkach może być za dużo, za mało lub w ogóle brak melaniny w skórze. Przebarwienia skóry mogą również tworzyć się z nieprawidłowych grup naczyń krwionośnych, grzybów i innych aspektów anatomii skóry.
Kolejnym zabiegiem, który efektywnie pozwoli usunąć wszelkie przebarwienia na twarzy jest zabieg GeneO+. To pierwszy na świecie system, który znacznie przyspiesza wchłanianie i optymalne wykorzystanie składników odżywczych przez skórę, łącząc złuszczanie, dostarczanie składników odżywczych i natlenianie od wewnątrz.
Zabiegi Geneo+ wytwarzają na powierzchni skóry środowisko bogate w dwutlenek węgla, tworząc odpowiedź fizjologiczną organizmu, dzięki czemu krew dobrze zaopatrzona w tlen dociera do leczonego obszaru. To naturalne natlenianie powoduje wzrost przepływu krwi w naczyniach włosowatych i metabolizm niezbędnych składników odżywczych dla skóry. Dzięki możliwościom tego zabiegu usuwane są wszelkie przebarwienia na twarzy jak również przeprowadzane jest skuteczne usuwanie piegów.